Τοιχογραφία στο κυλικείο

Τοιχογραφία στο κυλικείο

ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Β’ ΤΑΞΗ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

Η τοιχογραφία αποτελεί το “σκηνικό” του κυλικείου του σχολείου μας και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων Ελεύθερο Σχέδιο και Αρχές Σύνθεσης της Β’ τάξης του ΤΟΜΕΑ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ.

Οι μαθητές σχεδίασαν αυτή τη σύνθεση αφού εμπνεύστηκαν από τις φιγούρες των δικών τους σωμάτων, που με τη δικιά μας βοήθεια ξεπατίκωσαν στους γύρω τοίχους του κυλικείου.

Οι εικόνες έχουν να κάνουν επίσης με τα ενδιαφέροντα τους και τα όνειρα που κάνουν.

Είναι μια οικεία μέθοδος που πάντα αποδίδει πολύ καλά αποτελέσματα, όχι μόνον αισθητικά αλλά και γνωστικά. Επειδή, μαθαίνουν γύρω από την ανατομία του ανθρώπινου σώματος, τις αναλογίες, την κλίμακα όπως λειτουργούν στις 3 διαστάσεις κι όχι μόνο στα σχέδια που κάνουν σε χαρτί στις 2 διαστάσεις.

Αφήστε ένα σχόλιο