Ημέρες Σταδιοδρομίας

Ημέρες Σταδιοδρομίας

Τρίτη 13 και Τετάρτη 14/05/2014
Σαλαμίνος 4 & Αντ. Βλαχάκου (κτίριο 3ου – 7ου ΕΠΑΛ)
Διοργάνωση: 1ο Ε.Κ. Πειραιά – ΚΕΣΥΠ Πειραιά

Το 1ο Ε.Κ. Πειραιά, σε συνεργασία με το ΚΕΣΥΠ Πειραιά, διοργάνωσε και ολοκλήρωσε με μεγάλη επιτυχία τη δράση “Ημέρες Σταδιοδρομίας”, με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών της Γ’ Γυμνασίου της Δ/νσης Πειραιά.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε αρχικά παρουσίαση, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, σχετικά με την επαγγελματική εκπαίδευση, τις προοπτικές και τους δρόμους που ανοίγει στους νέους ανθρώπους. Στη συνέχεια ακολουθούσε ξενάγηση στα εργαστήρια όλων των Τομέων του Ε.Κ. και ενημέρωση από τους συναδέλφους των αντίστοιχων ειδικοτήτων.
Η δράση είχε διάρκεια δύο ημερών, οι παρουσιάσεις έγιναν σε τρεις βάρδιες ανά ημέρα (08:30, 10:30 και 12:30) και ενημερώθηκαν περισσότεροι από τριακόσιους μαθητές.

Τα Γυμνάσια που συμμετείχαν:

• 2ο Γυμνάσιο Καλλίπολης
  • Γυμνάσιο Καμινίων
  • 1ο Γυμνάσιο Πειραιά
  • 2ο Γυμνάσιο Πειραιά

Ευχαριστούμε τους Διευθυντές που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του 1ου Ε.Κ. Πειραιά και ελπίζουμε να επαναληφθεί η δράση και την επόμενη χρονιά, ώστε περισσότερα σχολεία να έρθουν σε επαφή και να γνωρίσουν την Επαγγελματική Εκπαίδευση.