3D εκτυπώσεις ασπίδων ατομικής προστασίας

3D εκτυπώσεις ασπίδων ατομικής προστασίας

Το 1ο Ε.Κ. Πειραιά της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά από την Παρασκευή 27 Μαρτίου συμμετέχει στην εθελοντική ομάδα hellas COVID19 3D printing supplies για παραγωγή, βάση αποδεκτών προδιαγραφών, μέσων ατομικής προστασίας με εκτύπωση 3D για χρήση από το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό της Ελλάδας.

Μέχρι στιγμής από το 1 ΕΚ ΠΕΙΡΑΙΑ έχουν παραχθεί και παραδοθεί ασπίδες προσώπου τόσο στην ομάδα hellas COVID19 3D printing supplies με τελικό αποδέκτη το Υπουργείο Υγείας και την Πολιτική Προστασία όσο και στο Γ.Ν.Π. ΤΖΑΝΕΙΟ.

Ευχαριστούμε την ΔΙΔΕ Πειραιά τον Δ/ντή κ Νικόλαο Μουμούρη και το σύνολο των εκπαιδευτικών του Πειραιά για την ένθερμη υποστήριξη και σύμπλευση σε αυτή την πράξη.

Ασφαλώς η παραγωγή συνεχίζεται και εξετάζονται και δυνατές συνεργασίες της σχολικής κοινότητας με το ΒΕΠ Πειραιά με σκοπό την ανάπτυξη μεγαλύτερης δυναμικής.

Φυσικά υπάρχουν και άλλες σχολικές μονάδες ανά την Ελλάδα οι οποίες παρουσιάζουν ανάλογη κινητικότητα και αυτό δείχνει και μέρος της δυναμικής και θέλησης της εκπαιδευτικής κοινότητας η οποία προσπαθεί να αντεπεξέλθει στις ταχύτατες αλλαγές λόγω της κρίσης, σε κάθε επίπεδο.

Η Αλληλεγγύη των κοινωνικών ομάδων και η αλληλοϋποστήριξη είναι καταλυτικές στην παρούσα φάση … και πάντα. !!!

Κωνσταντίνος Τζεμπελίκος, Υ/ντής 1ου Ε.Κ. Πειραιά.
Απόστολος Καλτσάς, Δ/ντής 1ου ΕΚ Πειραιά

Παράδοση 3d ασπίδων στην Hellas COVID19 3d Printing Supplies

Παράδοση 3d ασπίδων στο ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ “ΤΖΑΝΕΙΟ”

Ευχαριστήρια επιστολή για τη δωρεά από το ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ “ΤΖΑΝΕΙΟ”